‏Clinical Trials:
هر واکسن پیش از رسیدن به تولید انبوه نیاز است تا از چندین مرحله بسیار سختگیرانه آزمایشگاهی و انسانی سربلند بیرون بیاید که هر مرحله بسته به نوع واکسن می تواند حداقل ۱ تا شاید ۳ ماه یا حتی بیشتر طول بکشد.

 

مرحله پیش بالینی:
واکسن پس از تولید در آزمایشگاه به حیوان آزمایشگاهی اعم از انواع موش، خوکچه، میمون، خرگوش و… تزریق شده و واکنش سیستم ایمنی و تولید آنتی بادی در آنها بررسی می گردد.

فاز ۱ یا بررسی ایمن بودن واکسن:
در این مرحله واکسن پس از موفقیت در مرحله قبل، این بار به تعداد محدودی فرد داوطلب تزریق می گردد تا از طرفی واکنش ایمنی و تولید آنتی بادی در شرایط بدن انسان بررسی گردد و از طرفی دوز ترریقی مطلوب و کارآمد محاسبه گردد.

فاز ۲ یا کارآزمایی در ابعاد وسیعتر:
واکسن در صورت با موفقیت گذراندن مراحل پیشین وارد مرحله دوم و بررسی در سطح وسیعتر انسانی می شود. در این مرحله واکسن به چند صد نفر در گروه بندی های سنی تزریق می گردد تا واکنش ایمنی در گروه های مختلف بررسی و مقایسه شود. در این مرحله نیز همچنان ایمن بودن و خطرزا نبودن خود واکسن برای افراد جامعه مورد توجه خواهد بود.

فاز ۳ یا بررسی اثربخشی:
تزریق واکسن پس از با موفقیت گذراندن مراحل قبلی در این مرحله بر روی هزاران نفر انجام خواهد شد. این بار محققین مدت زمان مشخصی را منتظر می مانند تا درصد افرادی که پس از دریافت واکسن آلوده می شوند بدست آید. در این حالت درصد ایمنی زایی و محافظت کنندگی واکسن بدست خواهد آمد.

تایید نهایی:
مستندات کارآزمایی های بالینی یک واکسن پس گذراندن تمام مراحل توسط مقامات بهداشتی بررسی خواهد شد و تا در مورد ضرورت استفاده از واکسن تصمیم گیری شود. البته این نکته حائز اهمیت است که در شرایط اپیدمی های بزرگ و پاندمی ها بدلیل‌ شرایط اضطرار، یک واکسن ممکن است کلیه مراحل قانونی برای تایید را طی نکرده و سریعا مورد استفاده عموم قرار گیرد.
گاهی برای سرعت بخشیدن به کار تولید واکسن، مراحل کارآزمایی ادغام می شوند.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.